Championship Show 2012

Cotswold & Wyevern Labrador Retriever Club

Championship Show 4th July 2012

 

Judges

Dogs – Mr R Stafford (Farnfield)

Bitches – Mr D Craig (Foulby/Davricard)

 

Best In Show & Bitch CC Reynolds’ Carromer’s Sekonda JW

Reserve Best In Show & Dog CC Rawlinson’s Fullwell Fair Trade with Halshimoor

RDCC Cuthbert’s Ballyduff Marius

RBCC Prior’s Priorise Come Dancing

Best Veteran Hodge’s CH Naiken Russian Rhythm JW

Best Puppy in Show Harvey-Major’s Linjor Taio

 

 

 

Minor Puppy Dog (13,2a)

1st Harvey-Major’s Linjor Taio

2nd Floyd’s Trenow Plover

3rd Johnson’s Lindall Sea Storm over Cremino

Res Neal’s Amberstope Rebel Raider

VHC Davey’s Southridge Penny for the Guy

 

Puppy Dog (11,5a)

1st Hewitt’s Newinn Mr Pocket Picker

2nd Mills’ Lembas Vanilla Ice

3rd Phillips’ Sheenaron Merry Deacon Blue

Res Finney’s Play on Words

VHC Percival’s Wynfaul Rocket Fuel

 

Junior Dog (16,2a)

1st Cuthbert’s Ballyduff Marius

2nd Cary’s Aquadell Montgomery

3rd Crocker-Williams Secret Moment at Alkamhurst

Res Grummitt’s Flossfalls Seregetti Manorwell

VHC Downey-Tulloch’s Tullochmohr Gibbs

 

Yearling Dog (9,1a)

1st Hodge’s Naiken Zephyr JW

2nd Venturi-Rose’s Hurstmeon Wild Bill Hickock

3rd Wilcox’s Donamick Zacherias

Res Crooks’ Balrion Weathertop Lone Ranger

VHC Lennox & Morgan’s Wilenmory Wilder

 

Maiden Dog (11,5a)

1st  Harvey-Major’s Linjor Taio

2nd Evans’ Bowsian Heir Apparent

3rd Thorpe’s Taph’s Tango

Res Elce’s Chelonia Silver Half a Crown

VHC Percival’s Wynfaul Rocket Fuel

 

Novice Dog (10,5a)

1st  Harvey-Major’s Linjor Taio

2nd Cary’s Aquadell Montgomery

3rd Evans’ Bowsian Heir Apparent

Res Thorpe’s Taph’s Tango

VHC Lawrence’s Dunnabbey Highlander

 

Undergraduate Dog (7,1a)

1st Grummitt’s Flossfalls Seregetti Manorwell

2nd Ellis & Matullas’s Dolwen Hot Off the Press

3rd Sidaway’s Martinstide Diplomat

Res Deane’s Keydella Kountry Lad at Tanronens

VHC White’s Whistletyne Strictly Tango Arghishalee

 

Graduate Dog (9,2a)

1st Prior’s Priorise Spending Time

2nd Cole’s Rincegrain Paddywack at Stajantor  

3rd Williamson’s Sharouns Illunsionist JW

Res Johnson’s Cremino Cupids Bow

VHC Downey Tullochs Tullochmohr Ace Junior

 

Post Graduate Dog (18,7a)

1st Rawlinson’s Fullwell Fair Trade with Halshimoor

2nd Stewart’s Streamanda Top Secret

3rd Ayres’ Musubi Imperial Topaz JW

Res Braddon’s Trendlewood Snowman JW

VHC Vriezen & Heebing’s Reagis Sweet Moment

 

Mid Limit Dog (12,3a)

1st Crooks’ Balrion Weathertop Aramis

2nd Metcalfe’s Bilbo Baggins By Baileydale JW ShCM

3rd McGillivrays & Vilamo’s Waterline’s Le Bon

Res Stewart’s Streamanda Top Knotch JW

VHC King’s Linthwaite Apollo

 

Limit Dog (11, 3a)

1st Neal’s Aardvar Lancaster JW ShCM

2nd Park’s Hampton Rolling Stone

3rd Braddon’s Trendlewood Only To Fly

Res Davies’ Holmajor Drummer Boy

VHC Minchella’s Abbeystead Nimrod

 

Open Dog (11,4a)

1st McDonald’s Linnburnhead Reed Warbler

2nd Rawlinson’s Fullwell Fly High To Halshimoor

3rd Hodge’s SH CH Naiken Way Out West JW

Res Neachell’s SH CH Adoraden Hallmark For Suttonpark

VHC Neal’s SH CH Amberstope Rebel Yell ShCM

 

Veteran Dog (5,3a)

1st Playle’s Shardanell Dance Master For Triplecroft

2nd Finney’s Rockledge Wordsmith of Carpenny

 

Field Trial Dog (1)

1st Venturi-Rose’s Leospring Atomic Lad

 

Special Working Dog (7,1a)

1st Coode’s CH Warringah’s Gundaroo JW

2nd King’s Linthwaite Maximus

3rd King’s Linthwaite Apollo JW

Res Venturi Rose’s Leospring Ascot

VHC Finney’s Carpenny Shaw

 

 

 

Minor Puppy Bitch (28,8a)

1st Edwards’ Kimbajak Bella Giola

2nd Lennox & Morgan’s Wilenmory Armani Diamond

3rd Davies’ Southridge Sparkler

Res Rooth’s Chelonia Thousand Guineas at Greenworth

VHC Harvery Major’s Linjor Talea

 

Puppy Bitch  (18, 6a)

1st Hutton’s Poolstead Pushed For Time

2nd Tooth’s Ludalor Elderberry

3rd Lennox & Morgan’s Wilenmory Armani Diamond

Res Manning’s Overmarsh Four Paws

VHC Timms’ Lejie Indian Summer

 

Junior Bitch (18,3a)

1st Prior’s Priorise Come Dancing

2nd Taylor & Jones’ Sandylands Japonica at Belroyd

3rd Lewis’ Crammondkirk Morning Mist

Res Haslam’s Flossfalls Take A Trip To Lynquest

VHC Thorpe’s Taph’s Salsa

 

Yearling Bitch (22,6a)

1st Mills’ Lembas Chiquitita JW

2nd McDonald’s Zanys Lollipop at Marronoir

3rd Percival’s Cricklecreek Carolina at Wynfaul

Res Van Helden’s Trendlewood Viva la Vida

VHC Timms’ Lejie Cherished

 

Maiden Bitch (20)

1st Edwards’ Kimbajak Bella Giola

2nd Taylor & Jones’ Sandylands Japonica at Belroyd

3rd Thorpe’s Taph’s Salsa

Res Harvery Major’s Linjor Talea

VHC Edwards’ Kimbajak Stardust

 

Novice Bitch (14)

1st Edwards’ Kimbajak Bella Giola

2nd Taylor & Jones’ Sandylands Japonica at Belroyd

3rd Lewis’ Crammondkirk Morning Mist

Res Harvery Major’s Linjor Talea

VHC Edwards’ Kimbajak Stardust

 

Undergraduate Bitch (10,2a)

1st Hepper’s Mardas Venetian Secrets JW

2nd Taylor & Jones’ Sandylands Japonica at Belroyd

3rd Sidaway’s Satin n Lace

Res Minchella’s Abbeystead Thorn

VHC King’s Linthwaite Cossette

 

Graduate Bitch (12, 2a)

1st Reynolds’ Carromers Sekonda JW

2nd Coode’s Warringahs Merri Wagga

3rd Johnson’s Cremino Cascade

Res Williams’ Millerdan Vision of Love JW

VHC Manning’s Oremaland Summer Dream with Overmarsh

 

Post Graduate Bitch (20,5a)

1st Lambert’s Mattand For Your Eyes Only JW

2nd Harman’s Lakemeadow Lotus Blossom

3rd Lewis’ Suttonpark Simone at Crammondkirk

Res Jones’ Oakhouse Omeward Bound to Ladrow

VHC Thorpe’s Carromer Hot Gossip for Taph

 

 

Mid Limit Bitch (14,3a)

1st Rawlinson’s Wilsbury Cream Cracker To Halshimoor JW

2nd Wojcik’s Courtrose Celtic Ebony

3rd Neachell’s Diania Desert Gold at Suttonpark

Res Reynolds’ Carromer’s Silver Cinders JW

VHC Faulkner’s Lewisan Look At Me

 

Limit Bitch (24,7a)

1st Hepper’s Mardas Ramona Chase JW

2nd Campbells’ Binnaig Wild Thyme

3rd Edwards’ Carpenny Mikki at Kimbajak

Res Mitchell’s Cornlands Lady Flora

VHC Harvery Major’s Linjor Rhianna JW ShCM

 

Open Bitch (7,3a)

1st Marskell’s Berolee Starlet JW

2nd Hodge’s SH CH Naiken Xclusive Dream JW

3rd Phillips’ Shardanell Blueribbon at Sheenaron

Res Van Den Breemen’s CH NL LUX RiverflowStarsurprise

 

 

Veteran Bitch (5,1a)

1st Hodge’s SH CH Naiken Russian Rhythm JW

2nd Rooth’s Greenworth Henrietta Knight

3rd Ponsfords Berolee Sweet Chariot at Badgerleigh

Res Van Den Heuvel’s Reagis Autumn Star

 

Field Trial Bitch (2,1a)

1st Minchella’s Abbeystead Reeve

 

Special Working Bitch (0)